Jak nejlépe zabezpečit a uchovat svůj seed?

Proč uchovat seed na ocelové destičce recovery seed?
Možná si říkáte, že si můžete svůj seed napsat na papír, který si schováte do šuplíku, nebo si můžete vytvořit v počítači zaheslovaný soubor, kde právě budete mít seed uložený. Je to ale opravdu bezpečné? To jsme podrobněji řešili v článku níže.

Všichni jistě víte, že seed slouží pro obnovu přístupu k Vaší peněžence s kryptoměnami. Jakmile však o něj přijdete, ztratíte tak přístup ke svým privátním klíčům. Je tedy nadmíru jasné, že si na něj musíte dávat velký pozor a nemůžete si dovolit ho ztratit, či o něj jakkoli přijít.

A kam vlastně máte svůj seed zapsat abyste o něj nepřišli?

Papír – dobře hoří, absorbuje vzdušnou vlhkost, rychle se rozmočí. Časem se stává nečitelným. I když papír se seedem dobře schováte, tak povodeň i požár si jej vždycky najdou.

Počítač/ telefon – mají jistě i mnoho výhod, jednou z nich je, že seed máte v případě potřeby stále u sebe. Nevýhody ovšem převyšují výhody. Mobily či počítače jsou stále připojeny na internet, a proto jím hrozí potencionální nebezpečí. Ano, můžete mít seed napsaný na zařízení, které nebude připojené k internetu, ale i toto řešení nese určité riziko poškození. Proto počítač ani telefon pro záznam seedu nedoporučujeme.

Klasické SSD a HDD disky nebo USB flashky časem ztrácejí data pokud nejsou připojeny k zdroji el.energie.

Zapamatování – taky nedoporučujeme, může se stát, že seed prostě zapomenete, či dojde k
nějakému úrazu hlavy, a přístup už nikdo neobnoví.

 

A konečně, jak je to s ocelovou destičkou recovery seed?

Nabízíme řešení, kdy svůj recovery seed vygravírujete pomocí gravírovací tužky na ocelovou destičku. Toto řešení je téměř nezničitelné. Destička nepodléhá korozi, je odolná vůči vysoké teplotě, vodě i chemikáliím. Vašim jediným problémem bude vymyslet, kam destičku uschovat.

 

Máme pro vás pár tipů

  • Pomocí dírek v rozích můžete destičky například přivrtat do trámu na půdě, do skryté části nábytku, či do vložky komína.
  • Schování v trezoru, či v bezpečnostní schránce v bance.
  • Zakopání do hlíny? Dá se, ale potom se obtížně hledá. A taky pozor na hledače s detektorem kovů 🙂

Fantazii se meze nekladou, čím originálnější schování, tím lepší.

PROHLÉDNĚTE SI NABÍDKU

A zajistěte si tu nejlepší bezpečnost pro své kryptoměny!

recovery seed shamir backup

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

en_GBEnglish